Výstavba kogenerační jednotky Bendovka

Aleš Hrnčál
Aleš Hrnčál
01.03.2024

Poslední dobou dostáváme poměrně hodně dotazů, co se to děje na naší kotelně Bendovka v Rakovníku. Je pravda, že o této významné akci jsme ještě oficiálně neinfromovali, tak to nyní napravíme.

V kotelně Bendovka probíhá instalace kogenerační jednotky Tedom o výkonu 600 kWe. Investorem je společnost ČEZ Energo, zhotovitelem společnost Enesa. Předpokládaný termín zprovoznění je červen 2024.

Kogenerační jednotka (KGJ) je v podstatě veliký plynový spalovací motor, který pohání generátor a ten vyrábí elektrickou energii. Při výrobě elektřiny vzniká také teplo – tepelný výkon je zhruba stejný jako výkon elektrický. KGJ bude po dokončení provozovat ČEZ Energo a my budeme pro naše zákazníky z KGJ nakupovat levnější teplo. KGJ pokryje cca. 75% roční spotřeby tepla pro celou lokalitu Bendovka / Mýtská a tato distribuční síť se tak stane „účinnou soustavou zásobování tepelnou energií“ dle klasifikace Energetického regulačního úřadu. Obdobný model spolupráce se společností ČEZ Energo nám funguje ke všestranné spokojenosti již na kotelně CZT v Rakovníku nebo na kotelnách Václav a Pátek v Rokycanech.

Kogenerační jednotka v provedení „Supersilent“ je umístěna v pečlivě odhlučněné skříni:

Teplo je do distribuční sítě předáváno v tepelném a spalinovém výměníku:

KGJ bude v provozu přibližně 3.000 hodin ročně. V době, kdy nebude potřeba do tepelné sítě dodávat celý tepelný výkon, bude přebytečné teplo skladováno v akumulační nádrži o objemu 60 m3, která je umístěna vedle kotelny. V době, kdy bude KGJ mimo provoz, bude teplo z akumulační nádrže opět odebíráno a využíváno k vytápění a k ohřevu teplé vody pro domy v sídlištích Bendovka a Mýtská. Přívod a odvod vzduchu je řešen silně odhlučněnou vzduchotechnikou na střeše kotelny:

Vyrobená elektrická energie bude transformována na vysoké napětí a předávána do distribuční sítě ČEZ Distribuce:

Instalace kogenerační jednotky bude dokončena v červnu letošního roku. Po dokončení a uvedení do provozu zorganizujeme den otevřených dveří, aby si všichni zájemci mohli novou technologii prohlédnout zblízka.

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

Kogenerační jednotka Zbiroh zprovozněna

Minulý týden jsme uvedli do provozu kogenerační jednotku v kotelně Sídliště Zbiroh. Kogenerační jednotka je zařízení, které spalovacím motorem na zemní plyn pohání generátor elektřiny. Vyrábí tak elektrickou energii (ta…

Aleš Hrnčál 10.04.2024